Психиката е крехък механизъм, твърде сложен, за да бъде разгадан и обяснен напълно. Тя може да пострада лесно от нашите собствени мисли и действия, не само от външните влияния и фактори. Не е задължително някой да ни нагруби или нарани, за да пострада нашата психика. Понякога нашите собствени действия и мисли могат да ни изиграят толкова лоша шега, така че да се окажат разрушителни за крехкото ни емоционално състояние.
Кои са вредните навици, които могат да повлияят разрушително на психиката?
Социални медии
Социалните мрежи имат голямо влияние над психиката. Те могат да предизвикат зависимости, ниска самооценка, ниско самочувствие, тревожност и безпокойство, дори депресия, понякога и в тежки форми. Сравняването с другите хора, желанието да имате щастлив живот, пълен с усмивки и пътешествия, които се виждат в социалните мрежи, може да задълбочи усещането за тъга. За да се справите с този проблем не забравяйте, че обикновено хората публикуват видимо най-щастливите моменти от живота си. Освен това публикациите в мрежите не трябва да се приемат за чиста монета. Зад редица постове стоят преднамерени и целенасочени послания, техническа обработка на снимките, изкуствено предизвикани ситуации.
Липса на сън
Един от най-вредните навици, които влошават състоянието на психиката и я правят изключително ранима и крехка, е липсата на сън. Много хора не си дават сметка колко важен е сънят за всички функции на мозъка. Липсата на достатъчно сън може да ви накара да се чувствате не само изморени, но и недоволни от живота си, да изпитвате гняв, да имате чувството, че тялото ви боли, да не можете да се справяте с ежедневните си задачи. Ако имате усещането, че умът ви не ви слуша и не можете да го накарате да се концентрира, това може да е вследствие на лошите навици по отношение на съня.
Говорите лошо сами за себе си
Когато сте отрицателно настроени към себе си, вие вредите на психиката си. Колкото повече се подценявате, колкото повече негативно отношение показвате към самите себе си, говорите лошо за личността си, за недостатъците си, изобщо изразявате цялостно неодобрение към себе си, това нанася огромни щети върху психиката.
Стоите прекалено много вкъщи
Когато излизате навън, общувате с хора. Колкото повече се социализираме, толкова повече намаляваме негативните емоции вътре в себе си. И обратно – изолацията нанася щети на психиката. Когато прекарвате по-голямата част от деня си вкъщи, това може да окаже сериозен негативен ефект върху емоционалното състояние и психиката. Срещите с приятели и семейство, дори разходките из града, парка, сред природата притежават терапевтични свойства. Самото излагане на слънчева светлина предполага синтез на витамин D, който има връзка с настроението и превенцията на депресия.
Четете цялата статия в az-jenata.bg.
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
В Еквадор обявиха национален празник след победата над Германия на Мондиала
Крим е катастрофа за Путин: Перлата на Руската империя се превърна във военна зона
Тенденции при грима за лятото
Мащабна полицейска операция се провежда на територията на община Несебър, има задържани
Не взимайте решения в жегата, ще сгрешите!
Младите ги е страх да пораснат, все повече
Знаете ли това за човешкия мозък?
Рубеола – ваксинацията остава най-добрата защита
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Основните причини за смърт сред българите са болестите на органите на кръвообращението
ЕС открива процедура за свръхдефицит срещу България
"Евронюз": С позицията си за патриарх Кирил Радев усложнява преговорите в ЕС за санкциите срещу Русия
Невиждани горещини в Европа: Температурите достигнаха 45 градуса, жертвите вече са 212
От космоса: Черно море и Босфора в млечносин тюркоаз
Половината от енергията в Китай ще бъде зелена до 2030 г.
Стоил Цицелков: Разочарованието тласна Перу надясно, но не с идеологически завой
Рекордните горещини топят напредъка на френските националисти
"Всеки е сам за себе си" в битката на Европа и Азия за природен газ